Dzisiejszy dzień to:  


Biuletyn Informacji Publicznej
szukaj w serwisie:

  STRONA GŁÓWNA / PROMOCJA I ROZWÓJ / Programy realizowane w ramach Funduszu Mikroprojektów INTERREG III A Czechy - Polska / Przyjaciele po obu stronach granicy, czyli polsko-czeska wymiana dzieci i młodzieży

RADA MIEJSKA 2014÷2018

Młodzieżowa Rada Miejska

WŁADZE MIASTA

URZĄD MIEJSKI

JEDNOSTKI GMINNE

POLITYKA EKOLOGICZNA

PROMOCJA I ROZWÓJ

PRZEJRZYSTA POLSKA

KONTROLE WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE

PRAWO PODATKOWE

INFORMACJE z LAT UBIEGŁYCH

Władze miasta ubiegłych kadencji

 Przyjaciele po obu stronach granicy, czyli polsko-czeska wymiana dzieci i młodzieży

Tytuł projektu: Przyjaciele po obu stronach granicy, czyli polsko-czeska wymiana dzieci i młodzieży.

Cel projektu: Podstawowym celem projektu jest zwiększenie współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi Głuszycy i Starkova oraz wspólne kolejne edycje „Wymiany dzieci i młodzieży po obu stronach granicy”. Bezpośrednia bliskość przejścia granicznego Głuszyca Górna – Janovicky może stworzyć podstawy dla innych, dużych projektów współpracy transgranicznej.

Partner zagraniczny:
Gmina Starkov

Efekt transgraniczny:
Organizacja kolejnej edycji Wymiany dzieci i młodzieży z Polski i Czech, daje możliwość bliższego kontaktu. Wzajemne poznanie kultury narodów, muzyki i wspólna nauka tworzy silne podstawy trwałej przyjaźni transgranicznej. Dodatkowym celem jest zaprezentowanie atrakcji turystycznych w Starkovie i Głuszycy.

Opis projektu:
Jest to typowy projekt skierowany do przyjaciół po obu stronach granicy. Wymiana dzieci i młodzieży polsko – czeskiej rozpoczęła się w 2003 r. Jest to już trzecia edycja, wymiana odbywa się w miesiącach letnich (lipiec bądź sierpień). W przyszłorocznym turnusie będzie uczestniczyć 80 osób z Polski i 40 osób z Czech, odbiorcami są dziewczynki i chłopcy w wieku od 8 do 15 lat z ubogich rodzin. Miejscem zakwaterowania w Starkovie jest miasteczko obozowe, tzw. Tábor pod Vysákem. Miasteczko maksymalnie może pomieścić do 60 osób stąd grupa polska nie może przekroczyć 40 osób w jednym turnusie. W przyszłym 2006 r. wolny termin na realizację projektu został już omówiony i ustalony na okres od 12 do 31 sierpnia, odbędą się dwa 10 dniowe turnusy dla 120 uczestników. W trakcie pobytu na obozie odbywają się zajęcia, w których uczestniczą dzieci czeskie i polskie. Uczą się wzajemnych tańców, pieśni obu narodów jak również współczesnych sztuk kulturowych. Animatorzy grup często organizują piesze wycieczki obejmujące atrakcje turystyczne. Są również prowadzone pogadanki na tematy związane:
- z piciem alkoholu w rodzinie i skutkach ubocznych,
- jak czuć się bezpiecznym w domu, szkole na podwórku wśród agresywnych rówieśników,
- szkodliwości palenia papierosów i zażywania narkotyków.
Nauka chodzenia na szczudłach, robienie masek z gipsu to dodatkowe zajęcia umilające czas dzieci i młodzieży podczas wypoczynku. Na zakończenie przy wspólnym ognisku organizowane są występy artystyczne dla gości i dyskoteka pożegnalna. Współpraca ta przynosi owoce w postaci coraz większej liczby wzajemnych odwiedzin nie tylko grup zorganizowanych, ale także osób prywatnych. Mimo tak bliskiej odległości między naszymi narodami wcześniej nie było, aż tak licznych imprez polsko – czeskich i czesko - polskich. Dopiero wymiana dzieci i młodzieży spowodowała obalenie mitów uprzedzeń nagromadzonych przez lata.

Ogólny koszt projektu: 22 000 zł

Termin realizacji: sierpień 2006 rok

Strony internetowe związane z programem:

Oficjalna strona Unii Europejskiej: www.europa.eu.int

Strona Instytucji Krajowej: www.interreg.gov.pl

Strona Wspólnego Sekretariatu Technicznego dla Programu: www.interreg3a.cz
Strona Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis:

www.euroregion-glacensis.ng.pl

Informację wytworzył: Artur Burek
Informację wprowadził: Artur Burek
Czas wytworzenia informacji: 2006-03-16
Czas udostępnienia informacji: 2007-06-14 13:46:42

 

AKTY PRAWNE

OBWIESZCZENIA, KOMUNIKATY

MIENIE KOMUNALNE

Sprzedaż działek, lokali użytkowych i mieszkalnych

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE, PRZETARGI

INFORMATOR INTERESANTA

INFORMACJE ARCHIWALNE

INNE

 

Ilosc wyswietlen strony: 3433

 

 

 

do góry  |